EURO 2012 PL

O mieście

WROCŁAW

Wrocław - stolica województwa dolnośląskiego i historyczna stolica Śląska.

Liczba mieszkańców: 640 000

Powierzchnia: 293 km2

Prezydent miasta: Rafał Dutkiewicz

Internet: www.wroclaw.pl

Informacje podstawowe: Stolica województwa dolnośląskiego i historyczna stolica Śląska. Czwarte pod względem liczby ludności i piąte po względem powierzchni miasto w Polsce. Jedno z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. Miasto łączy obecnie ponad 100 mostów (czwarte pod tym względem w Europie). Wrocław odznacza się niepowtarzalnym i oryginalnym stylem architektonicznym (kolorowe i stylowe kamienice). Jedno z największych i najstarszych ośrodków kulturalnych o wielowiekowej tradycji. Odbywają się tutaj słynne festiwale muzyczne, jak Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą i Przegląd Piosenki Aktorskiej. Wrocław dzieli się administracyjnie na 48 osiedli.

Historia: Osadnictwo słowiańskie w najstarszej części miasta jest datowane na około 850 r. n.e. Od końca X wieku pod panowaniem Piastów. W XIII wieku dokonano lokacji miasta na prawie magdeburskim. w 1335 roku gród przeszedł pod panowanie królów Czech i wraz z Koroną Czeską zostało włączone do Monarchii Habsburskiej. W 1741 roku król Prus Fryderyk II von Hohenzollern zdobył miasto. Od 1806 do 1813 roku pod panowaniem cesarza Napoleona Bonaparte, po czy ponownie powróciło do Królestwa Pruskiego. Od roku 1918 do 1945 – Stołeczne Miasto Wrocław. Podczas II wojny światowej 70% budynków zostało zniszczonych. W 1945 roku na Konferencji Poczdamskiej podjęto decyzję o włączenie miasta w granice Polski.

Ciekawostki. W mieście znajduje się słynna Panorama Racławicka – obraz olejny namalowany w XIX wieku przez Jana Stykę i Wojciecha Kossaka o niespotykanych wymiarach: 120 x 15 metrów. W Wrocławiu znajduje się największy w Polsce aquapark – Wrocławski Park Wodny. We Wrocławiu znajduje się Stadion Olimpijski, mimo, że miasto nigdy nie było organizatorem igrzysk.

Odległość od: Łodzi (210 km), Bydgoszczy (270 km), Gdańska (438 km), Warszawy (355 km), Katowic (195 km), Poznania (177 km)

Jak dotrzeć do Wrocławia?

Samolotem. Port Lotniczy im. Kopernika, to lotnisko międzynarodowe położone zaledwie 10 km na południowym zachodzie Wrocławia. Oferuje loty do zachodniej Europy, głównie do Niemiec i Wielkiej Brytanii, ale także na liniach lokalnych do Warszawy. Wygodne połączenia autobusowe do dworców kolejowego i autobusowego zapewnia autobus linii 406, jeżdżący co 20-30 minut.

Samochodem. Wrocław jest połączony autostradą A4 ze wschodnią i zachodnią częścią kraju. Autostrada A4 łączy też niemiecką granicę z metropoliami Katowic i Krakowa. Ponadto jest jeszcze droga na linii Łódź - Warszawa oraz w kierunku Republiki Czeskiej.

Pociągiem. Transport kolejowy zapewnia dobre połączenia ze wszystkimi polskimi miastami.

Komunikacja miejska:

Tramwaje. We Wrocławiu działają 23 stałe linie tramwajowe a ich sieć należy do największych w kraju. Jednak nie dociera ona do najdalej oddalonych rejonów miasta. Obecnie trwają prace nad rozbudową sieci i uruchomieniem szybkiego tramwaju miejskiego, tzw. Tramwaj Plus.

Autobusy. Obecnie w mieście funkcjonują 74 linie autobusowe (w tym 13 nocnych).

Kolej. Sieć kolei podmiejskich jest dobrze rozwinięta. W mieście działa 16 stacji kolejowych dla pociągów pasażerskich. Stale trwają prace nad budową Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Arena UEFA EURO 2012: Stadion Miejski we Wrocławiu
Pojemność: 42 771
Odległość od lotniska: 11 km
Adres: ul. Śląska 4/7, Wrocław

Opis: Stadion znajduje się w dzielnicy Fabryczna na terenie administracyjnie należącym do osiedla Pilczyce, między ul. Lotniczą, Śląską i Królewiecką. Dach stadionu będzie częściowo przeszklony dla zwiększenia poziomu naturalnego oświetlenia. Na stadionie będą zainstalowane 2 telebimy o łącznej powierzchni 130 m². Charakterystycznym elementem konstrukcji stadionu będzie jego zewnętrzna siatka. Rozpięta na stalowych pierścieniach. Będzie sprawiać wrażenie, że budynek mimo swoich potężnych rozmiarów robi wrażenie „przezroczystego”. Technologia oraz materiały, z jakich siatka zostanie wykonana, a więc włókno szklane pokryte teflonem, pozwalają na zmienność iluminacji obiektu. Na stadionie znajdą się także 102 miejsca dla niepełnosprawnych. Będzie także 50 stanowisk dla osób niewidomych. Do dyspozycji dostaną słuchawki, które posłużą do profesjonalnego komentarza meczowego. W barach stadionowych znajdą się specjalne, niższe blaty, aby osoby na wózkach nie miały kłopotów ze zjedzeniem posiłku. Stadion będzie spełniał wszelkie wymogi obiektu najwyższej, czyli czwartej kategorii UEFA. Koszt budowy: 853 423 000 zł.

Dojazd: Obecnie do stadionu dojechać można komunikacją miejską – autobusami: 103, 403 i 435 do strony północnej, oraz tramwajami 3, 10, 12, 22, 23 oraz autobusem 128 do strony południowej. Do strony północnej zaplanowano również doprowadzenie nowej linii tramwajowej. Linia ma być wykonana w systemie Tramwaj Plus z nowoczesnym taborem dwukierunkowym. Przy południowej stronie stadionu powstanie węzeł komunikacyjny, m.in. zostanie tam wybudowana nowa stacja kolejowa "Stadion Wrocław". Dwukierunkowa linia kolejowa będzie przebiegać na poziomie zero, zaś na poziomie pierwszym poprowadzona zostanie linia tramwajowa, która połączy Leśnicę z centrum miasta. Węzeł będzie również dostępny dla ruchu kołowego. Powstanie tam parking dla samochodów, przystanek dla miejskich autobusów, ścieżki rowerowe oraz parking dla rowerzystów. Węzeł będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Policja we Wrocławiu: Komenda Miejska Policji we Wrocławiu
Adres: ul. Podwale31/33, tel. 071 340-41-55

A
A+
A++
Ocena: 5/5 (1)