EURO 2012 PL

O mieście

WARSZAWA

Warszawa - stolica i największe miasto Rzeczpospolitej Polskiej.

Liczba mieszkańców: 1 700 000

Powierzchnia: 512 km2

Prezydent miasta: Hanna Gronkiewicz-Waltz

Internet: www.um.warszawa.pl

Informacje podstawowe: stolica i największe miasto Rzeczpospolitej Polskiej. Ośrodek naukowy, kulturalny i polityczny oraz gospodarczy na skalę europejską. Znajdują się tutaj siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Narodowy Bank Polski, Giełda Papierów Wartościowych i innych ważnych instytucji. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Miasto jest podzielone na 18 jednostek podziału terytorialnego – dzielnic. Około 200 km2 (ok. 39% powierzchni miasta) zajmują tereny zielone: parki, ogrody, lasy, zieleń uliczna i osiedlowa. Warszawa jest jedyną w europejską stolicą leżąca bezpośrednio w sąsiedztwie parku narodowego.

Historia: historia miasta sięga IX wieku. W 1596 roku Król Polski Zygmunt III Waza przeniósł stolicę kraju z Krakowa do Warszawy. Historyczna zabudowa Warszawy była wielokrotnie niszczona podczas wojen. Szczególnie ucierpiała podczas II wojny światowej (centrum było zniszczone w 90%). Miasto odbudowano dużym wysiłkiem społeczeństwa całego kraju. Za wzorcową uznaje się rekonstrukcję Starego Miasta, które w 1980 roku zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego.

Odległość od: Gdańska (344 km), Bydgoszczy (270 km), Łodzi (140 km), Wrocławia (355 km), Katowic (310 km), Poznania (325 km)

Jak dotrzeć do Warszawy?

Samolotem. Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie oferuje ponad 100 międzynarodowych i regionalnych przelotów dziennie. W marcu 2008 roku został otwarty nowy terminal aby usprawnić obsługę pasażerów i zmniejszyć zatłoczenie na lotnisku. Lotnisko oddalone jest zaledwie 10 km od centrum miasta. Zapewnione są również autobusy miejskie z lotniska do centrum - linie 175 i 188.

Samochodem. Ze stolicy i jednocześnie największego miasta Polski biegną najważniejsze główne drogi , które prowadzą do pozostałych dużych polskich miast.

Pociągiem. Warszawa jest głównym ośrodkiem transportu kolejowego w Polsce. Warszawa Centralna - zapewnia połączenia do każdego większego miasta w Polsce oraz międzynarodowe połączenia do Niemiec, Czech i Rosji.

Komunikacja miejska:

Tramwaje. Pierwszą linię uruchomiono w 1866 r., a pierwszy tramwaj elektryczny zaczął kursować w 1908 roku. Obecnie kursuje 26 stałych linii tramwajowych obsługiwanych przez kilkaset składów. 70% torowisk jest wydzielonych z ruchu kołowego, dzięki czemu ruchu tramwajowego nie paraliżują zatory drogowe. Sieć trakcyjna i szynowa oraz tabor jest stale unowocześniany i modernizowany.

Metro. Pierwsze plany budowy metra w Warszawie powstały w latach 20 XX wieku. Warszawskie metro obecnie posiada 23 stacje. W 2010 roku rozpoczęła się budowa II linii, której centralny odcinek ma powstać do 2013 roku. Metro jest obsługiwane przez 192 nowoczesne wagony i każdego dnia przewozi około 0,5 mln. pasażerów.

Autobusy. Warszawskie linie autobusowe liczą 2673 kilometry długości. Kursuje po nich 1709 autobusów. Głównym węzłem komunikacyjnym jest pętla przy Dworcu Centralnym, która jest głównym punktem przesiadkowym w mieście. Zarząd Transportu Miejskiego prowadzi obecnie 248 linii autobusowych.

Kolej. Zespół stacji i przystanków tworzy Warszawski Węzeł Kolejowy. Funkcjonuje tutaj 6 dużych dworców kolejowych oraz kilkadziesiąt mniejszych stacji i przystanków osobowych, z których korzystają pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Ścieżki rowerowe. W Warszawie jest wytyczonych około 200 km ścieżek i szlaków rowerowych.

Arena UEFA EURO 2012: Stadion Narodowy
Pojemność: 55 920
Odległość od lotniska: 18 km
Adres: Aleja Zieleniecka 1, Warszawa

Opis: Stadion Narodowy został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann Und Partner. Za budowę areny i przygotowanie instrumentów do zarządzania kompleksem sportowo-biznesowym, odpowiada Narodowe Centrum Sportu. W czasie trwania UEFA Euro 2012 na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane trzy spotkania grupowe: mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Zakończenie budowy stadionu planowane jest na koniec czerwca 2011 roku. 6 września 2011 Polska na inaugurację obiektu zagra z Niemcami. Koszt budowy: 1 569 370 000 zł.

Policja w Warszawie: Komenda Stołeczna Policji w Warszawie
Adres: ul. Nowolipie 2, tel. 022 603-65-55

A
A+
A++
Ocena: 0/5 (0)