EURO 2012 PL

O mieście

POZNAŃ

Poznań - jedno z najstarszych i największych miast w Polsce. Stolica województwa wielkopolskiego.

Liczba mieszkańców: 554,000

Powierzchnia: 261.8 km2

Internet: www.poznan.pl

Informacje podstawowe: Poznań jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce. Stolica województwa wielkopolskiego. Piąte pod względem ludności i szóste pod względem powierzchni miasto w Polsce. Obecnie Poznań to ważny ośrodek gospodarczy, akademicki, naukowy i kulturalny. Duży ośrodek przemysłu (Poznański Okręg Przemysłowy) i usług, miejsce najstarszych i największych w Polsce, corocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Miasto nazywane jest również w przewodnikach turystycznych "muzyczną stolicą Polski” z powodu działających tutaj chórów, organizowanym co 5 lat konkursom skrzypcowym oraz lutniczym im. Henryka Wieniawskiego, a także dzięki działalności Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, opery i Polskiego Teatru Tańca. Poznań, według przygotowanego w 2009 roku przez redakcję tygodnika Przekrój rankingu, jest najlepszym do życia miastem w Polsce.

Historia: Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszego Poznania pochodzą z okresu około 8900–8000 roku p.n.e. Byli to łowcy reniferów. W X wieku gród znalazł się pod panowaniem Piastów, którzy uczynili go jednym ze stołecznych (obok Gniezna, Giecza i Ostrowa Lednickiego) ośrodków w swoim państwie. Jest to jedno z hipotetycznych miejsc chrztu Mieszka I w 966 roku. W 968 swą siedzibę umieścił tu Jordan, pierwszy biskup Polski. Funkcje stołeczne gród pełnił do 1039 roku. W 1253 roku miasto zostało oficjalnie lokowane na prawie magdeburskim. Trwające kilkaset lat korzystne warunki dla rozwoju miasta przerwał w 1655 potop szwedzki. Od 1815 roku Poznań przeszedł pod panowanie pruskie.

Ciekawostki: Poznań to jedyne duże miasto w Europie, do którego codziennie kursuje parowóz w ruchu planowym z Wolsztyna. W Poznaniu urodził się prezydent Republiki Weimarskiej – Paul von Hindenburg. Poznań jest jedynym miastem wymienionym w hymnie polskim. W rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko w 2006 odnaleziono największy meteoryt w Polsce ważący 164 kg. Model Mercedesa z 1912 roku nosił nazwę Mercedes 10/20 HP Posen.

Odległość od: Wrocławia (177 km), Łodzi (203 km), Bydgoszczy (131 km), Gdańska (299 km), Warszawy (325 km), Katowic (376 km)

Jak dotrzeć do Poznania?

Samolotem. Port Lotniczy w Poznaniu „Ławica" jest lotniskiem międzynarodowym. Lotnisko położone jest jedynie 7 km na zachód od centrum miasta.

Samochodem. Poznań jest najważniejszym łącznikiem ruchu drogowego w zachodniej Polsce . Największe znaczenie ma droga A2, która biegnie z Niemiec do granicy z Białorusią. Przez Poznań przebiega droga krajowa nr 11.

Pociągiem. Poznań leży na trasie kolejowej biegnącej z Berlina do Warszawy i przez Mińsk do Moskwy. Posiada również bardzo dobre połączenia do Wrocławia i Szczecina, a także do Pragi i Kijowa.

Komunikacja miejska:

Tramwaje: W 1997 roku został otwarty odcinek bezkolizyjnej trasy tramwajowej tzw. Poznański Szybki Tramwaj, pozwalający na rozwijanie szybkości nawet do 70 km/h. Był to pierwszy w Polsce odcinek szybkiego tramwaju (obecnie powstają kolejne w innych miastach Polski, jako tańsza alternatywa do metra). Obecnie jest utrzymywanych 18 linii tramwajowych dziennych i jedna nocna.

Autobusy: Liczba linii autobusowych dziennych wynosi 57 i nocnych 21. Poznańska komunikacja miejska prowadzi mobilny system informacji o rozkładzie jazdy. Jest on dostępny także dla osób niewidomych i niedowidzących. Poznań jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło do komunikacji miejskiej autobus z napędem hybrydowym. Wszystkie autobusy miejskie są niskopodłogowe.

Arena UEFA EURO 2012: Stadion Miejski
Pojemność: 41 344
Odległość od lotniska: 6 km
Adres: ul. Bułgarska 5/7, Poznań

Opis: W 2002 roku rozpoczęto gruntowną modernizację stadionu. Pierwszym etapem było dobudowanie brakującej trybuny, która zamknęła "podkowę" obiektu i zwiększyła jego pojemność o dodatkowe 8124 miejsca. W porównaniu do wcześniejszej koncepcji architektonicznej zmianom uległ również projekt zadaszenia obiektu - będzie je tworzyć membranowe pokrycie barwy naturalnego jedwabiu, z modularnym podziałem co 9 metrów, dającym wrażenie pofalowania powierzchni. Dach będzie tworzyć spójną całość nad trybunami I, II, i III. Część dachu nad trybuną nr II będzie konstrukcją ruchomą, mającą zapewnić prawidłowe doświetlenie murawy nad tą częścią boiska. Obiekt posiada ok. 900 miejsc parkingowych – wjazd od ulicy Bułgarskiej i Ptasiej.

Dojazd: Na stadion można dojechać tramwajami nr 1 , 6, 13 i 15 oraz autobusami A, 50, 63, 91 i 116.

Policja w Poznaniu: Komenda Miejska Policji w Poznaniu
Adres: ul. Taborowa 22, tel. 061 841-56-00
 

A
A+
A++
Ocena: 0/5 (0)