EURO 2012 PL

O mieście

GDAŃSK

Gdańsk - centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze północnej Polski, stolica województwa pomorskiego.

Liczba mieszkańców: 458,000

Powierzchnia: 262 km2

Prezydent miasta: Paweł Adamowicz

Internet: www.gdansk.pl

Informacje podstawowe: Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Szóste pod względem ludności miasto w Polsce. Aglomerację gdańską, w skład której oprócz Trójmiasta wchodzą także Pruszcz Gdański, Rumia, Reda i Wejherowo zamieszkuje około 1 235 000 mieszkańców. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponad tysiącletniej tradycji. Gdańsk posiada wartościowe zabytki architektury, działa w nim wiele placówek artystycznych i kulturalnych. Jest również miastem królewskim i hanzeatyckim. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie w latach 80 XX wieku. Miasto jest podzielone na 30 jednostek zwanych dzielnicami.

Historia: Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 roku i tę datę przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta (chociaż już w VII wieku była tu osada rybacka). Gdańsk otrzymał prawa miejskie w 1236 roku. W 1361 roku Gdańsk dołączył do Związku Miast Hanzeatyckich. 28 listopada 1627 roku rozegrała się tu słynna polsko-szwedzka bitwa morska pod Oliwą. 1 września 1939 roku salwa z pancernika Schleswig-Holstein jednym z pierwszych ataków na Polskę rozpoczynającym II wojnę światową. 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano „porozumienia sierpniowe” kończące falę protestów społecznych i strajków robotniczych w komunistycznej Polsce. Wydarzenie to przyjmuje się jako początek procesu obalania systemu komunistycznego w Europie Wschodniej.

Ciekawostki: Bazylika Mariacka NMP w Gdańsku to największa średniowieczna świątynia w Europie zbudowana z cegły. U zbiegu ulic Lawendowej i Świętojańskiej znajduje się tzw. Krzywy Dom, którego odchylenie od pionu wynosi około 50 cm. W przeszłości Gdańsk był nazywany „miastem 40 bram”, obecnie zachowało się ich tylko 12. Słynni gdańszczanie: Jan Heweliusz (astronom), Gabriel Fahreheit (fizyk), Arthur Schopenhauer (filozof), Gunter Grass (pisarz, laureat Nagrody Nobla), Lech Wałęsa (laureat Pokojowej Nagrody Nobla).

Odległość od: Bydgoszczy (168 km), Łodzi (342 km), Wrocławia (438 km), Katowic (537 km), Poznania (299 km), Warszawy (344 km)

Jak dotrzeć do Gdańska?

Samolotem. Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy jest międzynarodowym lotniskiem położonym niedaleko Trójmiasta: Gdańsk (10 km), Gdynia (23 km) i Sopot (10 km). Drogi krajowe prowadzące na lotnisko to S-6 i E-77.

Samochodem. Gdańsk leży w bliskim sąsiedztwie S-6, która na południu miasta przechodzi w A-1 i łączy port oraz miasto z południową częścią kraju.

Pociągiem. Transport kolejowy zapewnia dobre połączenie z większością miast
w Polsce.

Statkiem. Port morski Gdańsk jest jednym z największych portów nad Bałtykiem. Funkcjonują połączenia turystyczne promowe do Szwecji.

Komunikacja miejska:

Szybka Kolej Miejska: stanowi kręgosłup transportu publicznego aglomeracji trójmiejskiej. Pociągi kursują od Tczewa do Wejherowa i Słupska (na odcinku Gdańsk-Gdynia co 7-8 minut w godzinach szczytu).

Autobusy: obecnie funkcjonuje 75 stałych dziennych linii autobusowych, 10 nocnych i 4 sezonowe. Łączna długość linii wynosi 767 km.

Tramwaje: W Gdańsku funkcjonuje 10 linii tramwajowych o łącznej długości 117 km.

Tramwaje wodne: od 2006 roku w ramach wakacyjnej komunikacji turystycznej uruchomiono między Gdańskiem, Soptem i Helem trzy linie tramwajów wodnych obsługiwanych jednostkami Żeglugi Gdańskiej.

Arena UEFA EURO 2012: PGE Arena Gdańsk
Pojemność: 41 000
Odległość od lotniska: 17 km
Adres: ul. Uczniowska 28, Gdańsk

Opis: Koncepcję architektoniczną przygotowało niemieckie biuro projektowe Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu, które zaprojektowało m.in. stadiony Veltins-Arena w Gelsenkirchen oraz AWD-Arena w Hanowerze. Zgodnie ze wstępnymi planami zostaną tu rozegrane trzy mecze grupowe i jeden ćwierćfinał podczas UEFA EURO 2012. Wymiary stadionu: 236 m długości, 203 m szerokości i 45 m wysokości. Koszty budowy: około 645 mln. zł.

Policja w Gdańsku: Komenda Miejska Policji w Gdańsku
Adres: ul. Nowe Ogrody 27, tel. 058 321-62-22

A
A+
A++
Ocena: 0/5 (0)